Do niedawna wydawało się, że możliwość wykonania zdjęć Rtg podczas leczenia kanałowego jest szczytowym osiągnięciem technologicznym, które umożliwia diagnostykę i kontrolę w trakcie oraz po leczeniu kanałowym. Zdjęcie Rtg jest jednak tylko "rzutem na płaszczyzne" obrazu trójwymiarowego, który na zdjęciu widzimy jako dwuwymiarowy. W niektórych przypadkach utrudnia to diagnostykę lub wręcz uniemożliwia rozpoznanie.Tomografy stomatologiczne pracują w wysokiej rozdzielczości i pozwalają nam zobaczyć to czego nie zobaczymy na klasycznych zdjęciach Rtg.
Poniżej zamieszczamy przykłady takich przypadków.
Przypadek 1. Boczne odgałęzienie kanału.
Zmiana zapalna w kości na powierzchni bocznej korzenia (czerwone strzałki). Zmiana penetruje do brzegu kości co może sugerować, że wrotami infekcji jest kieszonka dziąsłowa (biała strzałka).
Po wykonaniu tomografii oglądamy przekrój zęba patrząc "z boku". Skan uwidacznia boczne odgałęzienie kanału (biała strzałka), które łaczy się z centralną częścią zmiany zapalnej. To wyjaśnia, że przyczyną jest infekcja z kanału zęba.
Po leczeniu kanałowym materiał dający kontrast w obrazie Rtg wypełnił boczne odgałęzienie, co uczyniło je widocznym w klasycznym obrazie RTG.
Przypadek 2. Dodatkowy kanał.
Pacjentka zgłasza dolegliwości bólowe zęba (środkowy na zdjęciu). Ząb diagnozowany wcześniej w dwócg gabinetach gdzie po wykonaniu zdjęć Rtg stwierdzono prawidłowe leczenie kanałowe i brak zmian patologicznych. Zdjecie wykonane w naszym gabinecie potwierdza poprzednie diagnozy. Decydujemy się na wykonanie badania tomograficznego w wysokiej rozdzielczości.
Skan z tomografii komputerowej uwidacznia obecnośc drugiego, dodatkowego kanału, który został przeoczony podczas leczenia kanałowego (niebieska strzałka). Tomografia wykazała również obecność zmiany zapalnej w okolicy wierzchołka korzenia niewidocznej na zdjęciu Rtg (czerwone strzałki).
Powyżej Rtg po powtórnym leczeniu kanałowym zęba. Odnaleziony i przeleczony dodatkowy kanał (niebieska strzałka), który teraz po wypełnieniu materiałem kontrastującym jest widoczny na klasycznym zdjęciu. Dolegliwości ustąpiły.
Przypadek 3. Dodatkowy ząb zatrzymany.
Pacjent zgłosił się do gabinetu z powodu ostrej infekcji i ropnia w okolicy lewej górnej jedynki. Na zdjęciu Rtg widzimy zaciemnienie wokół wierzchołka korzenia (niebieska strzałka), jest to zmiana zapalna ale w jej obszarze widać również zarys czegoś, co może być zębem zatrzymanym. Nie wiemy jednak czy to na pewno ząb dodatkow, jak jest duży i w jakiej jest odległości od jedynki. Konieczne jest wykonanie tomografii.
Badanie tomograficzne powyżej - obraz przekroju strzałkowego wyjaśnia wszystko. Dodatkowy zatrzymany ząb w podniebieniu, pod jamą nosa (niebieska strzałka). Czerwona strzałka wskazuje obszar zniszczenia kości procesem zapalnym.
Trójwymiarowa rekonstrukcja badania 3D. Strzałka pokazuje ubytek kości w miejscu infekcji.
Rtg po leczeniu kanałowym jedynki.
Stan po chirurgicznym usunięciu zęba zatrzymanego. Na zdjęciu Rtg nie widać już zęba, pozostał ubytek kostny, który wygoi sie sam.